Przejdź do treści

Cellulit – jakie są jego przyczyny?

  • przez

Cellulit to problem tysięcy kobiet. Nie jest on groźny dla zdrowia, jednak stanowi dla wielu kobiet powód do zmartwienia ze względu na nieestetyczny wygląd.

Przyczyny pojawienia się cellulitu

Jednym z powodów wystąpienia cellulitu, który nazywany jest także skórką pomarańczową, jest mała aktywność fizyczna. Wiele kobiet, bo to ich przede wszystkim dotyczy cellulit, spędza całe dnie siedząc. Jest to prosta droga do pojawienia się skórki pomarańczowej. Często pojawia się wtedy cellulit na udach czy biodrach, lecz także na ramionach, a czasami na pośladkach. Dlatego też, aby uniknąć cellulitu trzeba regularnie się ruszać. W przypadku pracy, która wymaga od nas, aby przez wiele godzin siedzieć przed komputerem, warto wygospodarować czas, aby po pracy pobiegać, czy też popływać.

Przyczyn pojawiania się cellulitu jest bardzo dużo. Dlatego też, cellulit jest tak częstym zjawiskiem. Okazuje się, że cellulit może powodować nadwaga. Z jednej strony dlatego, że u osób z nadwagą pojawia się więcej komórek tłuszczowych, a po drugie, zmniejsza ona znacząco przepływ krwi. Nie oznacza to jednak, że u osób szczupłych cellulit się nie pojawia.

Co więcej, dla cellulitu ważne jest także jaką dietę prowadzimy. Bardzo ważne, aby była ona bogata w błonnik. Pokarmy jakie powinno się spożywać walcząc z cellulitem, to przede wszystkim takie, w których jest niewiele węglowodanów oraz tłuszczy. Ponadto, jeśli chcemy uniknąć pojawienia się cellulitu, warto ograniczyć palenie papierosów.

Przyczyną pojawienia się cellulitu może być także nieprawidłowe krążenie. Może być ono spowodowane na przykład przez wspomnianą już wcześniej nadwagę, jednak nie tylko. Co ciekawe, nieprawidłowe krążenie w dolnej partii ciała powodowane jest także przez płaskostopie. Stąd też wiadomo, że istnieje związek pomiędzy płaskostopiem a cellulitem. Płaskostopie pojawia się zwykle już w dzieciństwie, i to wtedy powinno się je zwalczać, aby uniknąć problemów z cellulitem w dorosłym życiu.

Ponadto, cellulit na udach, ramionach, czy jakiejkolwiek innej części ciała, może być efektem problemów hormonalnych. Uważa się, że pojawia się on, gdy dochodzi do dużych wahań poziomu estrogenów. Dlatego też, tak często cellulit pojawia się u kobiet czy to w okresie menopauzy, czy też po ciąży. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych jakie występują w tych dwóch przypadkach. W sytuacji, gdy żadne domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy zwrócić się o poradę do lekarza, ponieważ źródłem cellulitu jest wtedy prawdopodobnie nieprawidłowo działający układ hormonalny.