Przejdź do treści

Jak zweryfikować czy nasza waga nie wykracza poza normę?

  • przez

Chyba nie występuje na świecie kobieta, która byłaby w pełni szczęśliwa z tego, jak wygląda jej ciało. Spora większość z nas myśli, że winna stracić parę nadprogramowych kilogramów, ażeby w ów sposób poczuć się lepiej. W tym celu regularnie sięgamy po diety, które są promowane w prasie kobiecej, telewizji czy Internecie.

Jednym z najatrakcyjniejszych parametrów, na jakie zwracamy uwagę, kiedy sprawdzamy czy nasza waga jest w normie jest BMI (ang. body mass index). Jest to stosunek wagi prezentowanej w kilogramach do kwadratu wzrostu podawanego w metrach. W Necie potrafimy wypatrzyć niejeden kalkulator BMI, jaki w kilka chwili wykona w naszym imieniu obliczenia a my dowiemy się, w jakim przedziale się mieścimy.

Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, iż niejednokrotnie waga naszego ciała nie odzwierciedla tego, jak wyglądamy. Osoby aktywne fizyczne, regularnie ćwiczące czy wykonujące czynność powiązaną z ciągłym ruchem, mają więcej mięśni, których waga jest większa niż waga tłuszczu. Co za tym idzie, mimo iż objętościowo będą „mniejsze”, waga może wskazywać coś innego a ze parametru BMI będzie wynikało, iż mają nadwagę. 

Funkcjonuje kilka kolejnych dobrych metod na to, ażeby zobaczyć czy nasza waga jest w normie. Pewną spośród powszechnych jest odjęcie mniej więcej 100 centymetrów z swego wzrostu, wówczas osiągamy wynik, który powinien odpowiadać naszym kilogramom. Najlepiej jednak byłoby skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź z dietetykiem, gdyż sami wielokrotnie zatracamy umiejętność obiektywnego popatrzenia na siebie.