Przejdź do treści

Co musi zawierać dietetyczny obiad?

  • przez

Uznaje się w naszym otoczeniu, że to właśnie obiad jest najistotniejszym posiłkiem w ciągu całej doby. Gdy więc tylko mija południe i dochodzi godzina trzynasta, prawie wszyscy planujemy, aby zjeść coś obfitego, pożywnego i dobrego. Jeżeli jednak jesteśmy na diecie, powinniśmy przyrządzić dietetyczny obiad. Z czego powinien się składać?

Nasz obiadowy talerz powinniśmy podzielić na trzy części. Jedna z nich ma być przeznaczona na mięso bądź danie rybne, kolejna na sałatę, a ostatnia, trzecia na dodatki to jest ryż lub kaszę. Zwykle zakładamy, że to właśnie kotlet powinno stanowić największą część naszego obiadu, a tak wcale nie powinno być. To właśnie sałatka ma stanowić większość naszego talerza. Następnie ćwierć talerza będzie uzupełniona przez mięso, a reszta przez dodatki. obiad rozpoczynajmy również od zjedzenia sałatki. To ona wypełni nasz brzuch. Jarzyny zawierają albowiem spore ilości błonnika, który napełni nas na długi czas. Gdy skonsumujemy taką sałatkę, raczej dołożymy rozsądniejszej ilości kolejnych dań, a to właśnie wyjdzie nam tylko na korzyść. Nie zapominajmy również, iż nawet zdrowy obiad nie będzie dla nas korzystny, jeżeli spożyjemy go w potężnych ilościach. Postarajmy się więc nakładać dania na niezbyt duże talerze. To one spowodują, że nasz mózg dostanie informację, że spożywamy duże ilości jedzenia. To dzięki temu szybciej się nasycimy i raczej nie sięgniemy po kolejną porcję.

I jeśli właśnie tak będą wyglądać nasze codzienne obiady, z całą pewnością dzięki temu ułatwimy sobie proces odchudzania. Z pewnością będziemy mogli szybciej pozbywać się nadwagi, a jednocześnie sprawimy, że będziemy zdrowsi.