Przejdź do treści

Problemy dermatologiczne w okresie dojrzewania

  • przez

Okres dojrzewania jest procesem, który każdy z nas przeszedł. Zaczyna się około 12 roku życia i może trwać aż do ukończenia 18 lat. Okres dojrzewania charakteryzuje się występowaniem zmian fizycznych, hormonalnych oraz psychicznych. Dziewczynki zmieniają się w kobiety, a chłopcy zmieniają się w mężczyzn. W tym czasie najbardziej widoczne są zmiany fizyczne. Rosnące włosy na całym ciele, przetłuszczająca się skóra, pryszcze czy pojawiające się charakterystyczne różnice w budowie ciała między płciami. 

Dla każdego nastolatka największą zmorą są pojawiające się co chwile pryszcze na twarzy oraz niektórych miejscach na ciele. Każda młoda osoba zastanawia się jak usunąć trądzik by nie wracał za każdym razem jak bumerang. Niestety sprawa nie jest taka prosta. Na pryszcze można stosować różnego rodzaju kremy, maści, peelingi czy nawet tabletki działające na przetłuszczającą się skórę od wewnątrz. Za każdym razem jednak pryszcze powracają i znów pojawiają się na ciele osoby dojrzewającej. Dla młodzieży dotkniętej tym problemem jest to niesamowicie trudny okres, rówieśnicy potrafią z tego na pozór błahego powodu uprzykrzyć życie niewinnemu nastolatkowi.

W takim razie jak usunąć trądzik? Najlepszym wyjściem jest wizyta u dermatologa, który po dokładnym przeanalizowaniu problemu i przeprowadzeniu badań pozwoli ustalić najlepszą metodę leczenia trądziku. W niektórych przypadkach zmiana nawyków żywieniowych połączona z lekami przepisanymi przez lekarza może zdziałać cuda i pryszcze znikną z życia młodej osoby. Czasem zamiast marnować pieniądze i czas na specyfiki zwalczające pryszcze lepiej od razu udać się do specjalisty, który wskaże najlepszą formę leczenia tej przypadłości.