Przejdź do treści

Rak piersi – profilaktyka i leczenie

  • przez

Rak piersi to bardzo groźny nowotwór stanowiący najczęstszą wśród kobiet przyczynę zgonów związanych z chorobami nowotworowymi. Jego odpowiednio wczesne wykrycie daje jednak szansę na skuteczne wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Profilaktyka raka piersi

Zaleca się by każda kobieta, która znajduje się powyżej 20 roku życia, w samodzielny sposób i z zachowaniem odpowiedniej regularności, badała swoje piersi. Jeśli chodzi o kobiety w wieku rozrodczym, takie badanie najlepiej jest wykonywać 2-3 dni po tym jak zakończy się miesiączka, natomiast w przypadku kobiet po menopauzie samobadanie piersi powinno się robić raz w miesiącu, najlepiej w ściśle określonym jego dniu (np. 1-ego lub 10-tego dnia miesiąca).

Samobadanie pod kątem wczesnego wykrywania nowotworu piersi polega nie tylko na sprawdzeniu czy nie pojawiły się zmiany w postaci widocznych zgrubień bądź zmiany w kolorze skóry piersi czy też brodawki, ale także czy węzły chłonne pod pachami nie uległy powiększeniu lub też czy po uciśnięciu brodawki nie wydobywa się z niej krwista bądź surowicza wydzielina. Te wszystkie zmiany mogą być wynikiem raka piersi dlatego ich wczesne wykrycie zwiększa szanse na sukces w leczeniu.

Oprócz klasycznego, samodzielnego badania piersi można wyróżnić także badanie USG piersi i mammografię. Badanie USG zalecane jest młodym kobietom pomiędzy 25, a 40 rokiem życia i należy je wykonywać raz na 2 lata. Wynika to z faktu, że piersi u młodych kobiet składają się głównie z tkanki gruczołowej co ułatwia badanie ultrasonografem. Natomiast mammografia (czyli prześwietlanie piersi za pomocą promieni rentgenowskich) powinna być wykonywana przez kobiety po 40 roku życia, ponieważ wówczas piersi kobiety składają się już głównie z tkanki tłuszczowej. Mammografię także należy wykonywać co najmniej raz na 2 lata by w porę wykryć nieprawidłowości.

Leczenie raka piersi

Jeśli w trakcie któregoś z badań okaże się, że w piersiach pojawiły się zmiany nowotworowe, ważne jest zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Zależy ona nie tylko od stopnia zaawansowania ale także od typu guza. Najważniejsze z nich to leczenie operacyjne, chemioterapia i radioterapia.

Najbardziej popularną metodą leczenia raka piersi jest leczenie operacyjne. Jego skuteczność szacuje się na około 70%. W przypadku odpowiedniej precyzji operacji oraz odpowiednio wcześnie wykonanego zabiegu można liczyć na to, że nie będzie powikłań oraz przerzutów, co zwiększy szansę na przeżycie w przeciągu 5 lat po operacji. 

Chemioterapia, czyli leczenie raka piersi za pomocą odpowiednio skonfigurowanych leków przeciwnowotworowych może być stosowana na różnych etapach choroby. Po pierwsze znajduje ona zastosowanie przed operacją  (chemioterapia przedoperacyjna) w sytuacji gdy zmiana nowotworowa jest duża (powyżej 5 centymetrów), a komórki nowotworowe znalazły się także w węzłach chłonnych. Po drugie, stosuje się ją także jako uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym (chemioterapia uzupełniająca). Ma ona wówczas na celu zniszczenie komórek nowotworowych, które znalazły się w innych narządach. Chemioterapię stosuje się również przy leczeniu zaawansowanego stadium raka piersi z silnymi przerzutami. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wzrostu nowotworu i wydłużenie życia.

Radioterapia z kolei polega na napromieniowaniu miejsca, w którym znajdował się guz, jak i okolic węzłów chłonnych. Stosuje się w tym celu promieniowanie jonizujące. Radioterapia to sposób leczenia raka piersi w sytuacji raka inwazyjnego, który spowodował konieczność zastosowania mastektomii lub też gdy istnieje duże ryzyko wznowienia raka w związku z obecnością komórek nowotworowych w co najmniej 4 węzłach chłonnych.